Powiedz jak możemy Ci pomóc

TECHNIKA GRZEWCZA Marcin Paprota

Żelechów

2

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Kompleksowe instalacje grzewcze w 5 krokach

Autor: Marcin Paprota Technika Grzewcza, publikacja: 2022-03-23

Prace instalacyjne w domach jednorodzinnych dzielimy na kilka etapów. Przed rozpoczęciem zlecenia wykonania instalacji grzewczej należy uzgodnić każdy szczegół inwestycji oraz wziąć pod uwagę wszystkie sugestie klienta, tak aby całość została wykonana po jego myśli.

Kotłownia z urządzeniami grzewczymi

1. Prace wstępne przed wykonaniem instalacji CO

Pierwszym etapem prac jest precyzyjne wyznaczenie punktów instalacji grzewczej i sanitarnej. Po zatwierdzeniu pomysłu wykonywane są odwierty i odkucia. Po zakończeniu tych prac należy posprzątać na miejscu i przygotować je do następnego kroku.

2. Montaż instalacji grzewczej i sanitarnej

Po wykonaniu rozkuć i odwiertów kolejnym etapem prac jest montaż instalacji grzewczej i sanitarnej. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na poprawność wykonania instalacji.

Zazwyczaj instalację grzewczą grzejnikową wykonujemy na rozdzielaczach z odcięciem na każdą sekcję i w materiałach zaciskowych PEX, dbając przede wszystkim o to, aby nie załamać rury i zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniami, co mogłoby w finalnym efekcie skutkować niedostatecznym przepływem i niedogrzewaniem odbiornika.

Na tym etapie również zajmujemy się montażem skrzynek rozdzielaczowych, rozdzielaczy grzejnikowych i podłogowych oraz podłączeniem z kotłowni rurami o przekroju PEX 32 – 40 mm w izolacji 9 – 12 mm.

Instalację ciepłej i zimnej wody również wykonujemy w systemie zaciskowym PEX, sprawdziwszy uprzednio przepływy punktów odbioru, co jest niezmiernie istotne w późniejszym poprawnym działaniu mieszaczy, deszczownic i tym podobnej armatury sanitarnej. Instalację izolujemy otuliną o grubości od 9 mm do 12 mm.

Poprawny montaż rur kanalizacyjnych na tym etapie prac też jest bardzo istotny w późniejszym poprawnym działaniu różnego rodzaju mediów. Głównie trzeba zwracać uwagę na połączenia, spadki, przekroje, gradowanie rur od środka po cięciu i poprawne odpowietrzenie instalacji.

Po zakończeniu tych prac przeprowadzamy próbę szczelności powietrzem całej instalacji po to, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

3. Układanie folii i styropianu

Prawidłowe rozłożenie styropianów na posadzce jest bardzo pracochłonne, zwłaszcza gdy posadzka jest nierówna (co najczęściej się zdarza) lub kiedy na posadzkach są już ułożone instalacji kanalizacyjne, wodne i grzewcze, kanały wentylacji i rekuperacji powietrza oraz przewody elektryczne i klimatyzacyjne.

Bardzo wiele czasu trzeba poświęcić, aby dokładnie wyizolować każdą szczelinę. Nasza firma na życzenie klienta wykonuje tego typu prace na styropianie o twardości EPS 100-200 w oparciu o poziomice i teodolity laserowe. Dążymy do maksymalnie równej powierzchni, co jest niezmiernie ważne, kiedy będzie stosowane ogrzewanie podłogowe, gdyż nierówna płaszczyzna może być przyczyną zapowietrzania się instalacji.

4. Ogrzewanie podłogowe (podłogówka)

Kolejnym etapem montażu instalacji grzewczej jest wykonanie ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe wykonujemy na uprzednio przygotowaną równą powierzchnię ze styropianów o twardości minimum EPS 100. Na styropiany rozkładamy folię termoizolacyjną, sklejając wszystkie połączenia tak, aby pomiędzy folię a styropian nie dostała się wylewka. Instalację podłogową zawsze robimy w taki sposób, aby maksymalnie skracać pętle obwodu grzewczego max. 75 mb. Dzięki niewielkim odległościom odcinków grzewczych podłogówka może bez problemu wygrzać budynek nawet bardzo niską temperaturą na zasilaniu. Tak wykonana instalacja będzie doskonale działać nie tylko z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, ale również z pompami ciepła.

Z podłogówką jest podobnie jak z grzejnikami. Jeżeli chcemy ogrzewać budynek niższą temperaturą, to należy przewymiarować grzejnik w stosunku do zapotrzebowania na ciepło o około 20%, a w przypadku ogrzewania podłogowego należy zagęścić instalację i możliwie skracać sekcje. Niska temperatura na zasilaniu przenosi się na niskie zużycie energii, a co za tym idzie – niższe rachunki. Do podłogówki montujemy rozdzielacze z regulacją przepływów po to, aby ustawić wymaganą wartość na każdą pętlę.

Rozstaw rur (od siebie) uzależniony jest od zapotrzebowania na ciepło w wybranych pomieszczeniach, ale zazwyczaj staramy się nie przekraczać 12,5 cm. Na każdym obiegu istnieje możliwość dołączenia indywidualnych siłowników bezpośrednio sterujących temperaturą w wybranych pomieszczeniach. Po wykonanych pracach również wszystko sprawdzamy pod ciśnieniem.

5. Montaż kotłowni: kotły kondensacyjne, pompy ciepła

Kiedy firmy tynkarskie i posadzkowe zakończą swoje prace, przystępujemy do wykonania kolejnych etapów.

Zazwyczaj zaczynamy od montażu kotłowni. Nasza firma specjalizuję się w montażu wszelakich systemów wchodzących w skład kotłowni, tj. kotły, pompy ciepła, instalacje solarne, zasobniki i automatyka sterująca.

Podczas montażu nowoczesnych kotłów kondensacyjnych bardzo ważną rzeczą jest poprawne zamontowanie wkładów spalinowych. Należy zwracać szczególną uwagę na szczelność przewodu i zachowanie spadków. Nieprawidłowy montaż skutkuje zazwyczaj awarią kotła gazowego, a co za tym idzie – dużymi kosztami związanymi z naprawą.

Montując pompy ciepła, należy przede wszystkim stosować zalecenia producenta dotyczące położenia jednostek zewnętrznych, długości i przekrojów rur i okablowania po to, aby spełnić wszystkie wymagania gwarancyjne oraz zapewnić prawidłowe działanie urządzeń.

Podczas montażu kotłowni należy również pamiętać o odpowiednio dobranej automatyce, która zapewnia nie tylko komfortową temperaturę pomieszczenia, ale jednocześnie powoduje oszczędności wynikające z niskiego zużycia energii.

Porady fachowca od instalacji grzewczej

Bardzo często jest tak, że w tym czasie trzeba koordynować prace z firmami wykończeniowymi po to, aby zadbać nie tylko o poprawne działanie urządzeń grzewczych, ale zachować również efekt estetyczny.

Dbając o bezpieczeństwo klienta, należy przestrzegać wszystkich procedur i przepisów prawa budowlanego związanych z montażem urządzeń elektrycznych i gazowych. Każde urządzenie grzewcze zamontowane przez nas podlega gwarancji z przedłużeniem nawet do 5 lat w oparciu o posiadane uprawnienia i certyfikaty.

Często klienci pytają nas o najbardziej ekonomiczne urządzenie grzewcze i sposób regulacji temperatury. Odpowiadam im wtedy, że zanim zaczniemy regulować temperaturę w budynku, trzeba najpierw poprawnie wykonać instalację grzewczą, bo jeżeli instalacja będzie zrobiona niewłaściwie, to nigdy nie otrzymamy oczekiwanej komfortowej temperatury ani też oszczędności wynikających z niskiego zużycia energii. Zawsze doradzamy naszym klientom w wyborze najlepszych rozwiązań.

Instalacje grzewcze - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 26 453 Specjalistów od Instalacji Grzewczych najlepszych w 2023 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o instalacjach grzewczych